Czy warto nakładać wosk na własną rękę?

Wosk samochodowy to jedna z najpopularniejszych metod zabezpieczenia lakieru na naszym aucie. Warto podkreślić, że lakier na nowym samochodzie, wiecznie nowy nie jest. Pierwsze mikrouszkodzenia mogą powstać już podczas mycia czy pierwszych kilometrów. Piasek, pył, kurz – to czynniki, które w znaczący sposób przyczyniają się do pogorszenia stanu lakieru.

Jak wybrać wosk samochodowy?

W zależności od naszych potrzeb na rynku znajdziemy różne woski. Kwestią jest wybranie tego najlepszego, który będzie nam odpowiadał i da jak najlepsze efekty. Klienci najczęściej sięgają po woski twarde. Nakładamy je specjalną gąbką lub ściereczką. Użytkownicy zachwalają efekty, które uzyskują po zastosowaniu tego typu wosków. Są bardzo odporne na warunki atmosferyczne oraz uzyskujemy dzięki nim bardzo głęboki kolor naszego lakieru. Niestety są ciężkie do nałożenia i zwłaszcza na ciemnych kolorach, trzeba je mocno wcierać.

Wyróżniamy też wosk hybrydowy, dzięki któremu także otrzymamy bardzo głęboki kolor, a nasz lakier będzie dobrze zabezpieczony na długo. Wosk samochodowy tego typu jest połączeniem wosków syntetycznych i naturalnych.

Wosk w mleczku to wygodna, łatwa do rozprowadzania formuła. Są mniej trwałe, dlatego klienci rzadziej je wybierają. Zwłaszcza wyjątkowi miłośnicy czterech kółek, dla których trwałość efektu, lecz także głębia barw jest niezwykle istotna.

Mamy też wosk w atomizerze, który także jest popularne. Zwłaszcza że bardzo łatwo się rozprowadza i zapewnia miły efekt dla oka. Można je także stosować na mokry lakier, lecz w tym przypadku musimy być świadomi, że efekt może się utrzymać krócej. Tego typu woski spotykamy w myjniach automatycznych. Wybierając wosk do samochodu, musimy być świadomi, na jakim efekcie nam zależy. Jeśli jeździmy naszym samochodem na pokazy, warto zainwestować w droższy, twardy wosk. Efekt będzie się dłużej utrzymywał.

Lampa samochodu

Dlaczego warto woskować samochód?

Lakiery stosowane w samochodach różnią się tak zwaną twardością, co także przekłada się na wytrzymałość i odporność na ścieranie. Wielu kierowców chętnie korzysta z wosków na własną rękę i nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że wiemy, jaki wosk wybrać, a także jak należy się z nim obchodzić.

Samo woskowanie samochodu to jedna z najprostszych czynności, które konserwują dobrze naszą karoserię i lakier. Warto o tym pomyśleć, zwłaszcza po zimie, kiedy myjemy samochód po raz pierwszy. Mamy pewność, że żadne szkodliwe substancje, pyłki czy nawet lekkie uderzenie w nasz samochód na parkingu przed marketem, nie spowoduje, że lakier całkowicie odpadnie lub powstanie głęboka rysa.

Latem nasze o nasze samochody także warto dbać, ponieważ szkodliwe promieniowanie słoneczne też niszczy nasz lakier. I nie potrzeba tutaj bardzo wysokich temperatur. Wystarczy, że samochód postoi kilka godzin na słońcu i blacha jest cała gorąca. Z pewnością jest to znane uczucie każdego właściciela samochodu, że wręcz nie da się pojazdu dotknąć. Niestety ma to negatywny wpływ również na sam lakier. Drugim wiosenno-letnim czynnikiem są odchody ptaków, które potrafią się „weżreć” dosłownie w nasz lakier. Powinniśmy jak najszybciej pozbyć się brudu, lecz nie zawsze wychodzi to nam idealnie.

Czynnik ludzki też jest bardzo istotny. Im lepiej zabezpieczymy samochód, tym bardziej możemy być pewni, że na parkingu nie spotka nas niemiła niespodzianka. Kiedy wypakowujemy rzeczy z naszego wózka zdarza się, że uderzy on delikatnie w nasz samochód. Przy dobrym wosku, który jest prawidłowo nałożony nic złego nie powinno się stać.

Jak woskować samochód jak profesjonalista?

Kierowca, który chce przystąpić do woskowania, powinien zapoznać się z instrukcją, która jest z reguły zamieszczona na opakowaniu. Ważne jest, żeby dobrać produkt do samochodu. Każdy, kto ma przystąpić do woskowania powinien ocenić stan karoserii i jej potrzeby. Wśród wielu produktów na rynku, każdy jest w stanie coś sobie dopasować. Jedni będą sięgać po produkty, które są szybkie w stosowaniu i jednocześnie nie obciążają budżetu. Inni sięgną po produkt, który długo się utrzyma i przyniesie fenomenalny efekt głębokiego koloru.

Woskować możemy zarówno na sucho, jak i mokro. Przy czym musimy pamiętać, że woskowanie na mokro przyniesie krótkie efekty. Wosk na mokro stosujemy na umyty samochód. Bardzo ważne jest szybkie w tym przypadku wcieranie produktu, żeby nie pozostawić smug. Dlatego nie woskujemy samochodu w pełnym nasłonecznieniu. Woskowanie na sucho jest dla osób, które są cierpliwe i mają czas, ponieważ proces jest długotrwały. Ważne, żeby dobrze osuszyć karoserię i usunąć z niej wszelkie zabrudzenia. W związku z tym, lepiej jest to robić w pomieszczeniu zamkniętym. Woskujemy za pomocą specjalnej pasty i szmatki.

Autor